Wiatrak szumnie zwany elektrownią

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/users/nowogardinfo/public_html/nowogardinfo.pl/images/foto/2009/3/elektrownia.jpg

elektrownia.jpgNowogardzki wiatrak tylko z definicji zwany jest elektrownią. Na dzisiejsze standardy to raczej zabawka produkująca niewielką ilość energii.

 

Pierwsze kilowatogodziny nowogardzka siłownia wiatrowa wyprodukowała w 2000 roku. Śmigło zamontowane na 50 metrowym maszcie wytwarza prąd gdy wiatr wieje z minimalną prędkością 2,5 m/s. Prąd ten, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, trafia do ogólnodostępnej sieci energetycznej.

W 2008 roku wiatrak wytworzył 275.872 kWh energii. Po potrąceniu potrzeb własnych wiatraka Enea, która ma taki obowiązek, odebrała od nowogardzkiej elektrowni wiatrowej 266.803 kWh. Czy to dużo? Raczej niewiele.

Nie wystarcza nawet na pokrycie zapotrzebowania pobliskiej oczyszczalni ścieków, która podobnie jak wiatrak jest zarządzana przez PUWiS. Wielkość ta pokrywałaby 65-70 procent rocznego zużycia energii przez oczyszczalnię. Wszystko przez to, że zainstalowano tam turbinę o mocy 225 kW, która na dzisiejsze standardy jest właściwie zabawką. Obecnie w tego typu obiektach instaluje się turbiny o mocy przynajmniej 1,5 MW. Gdyby taka była zamontowana w nowogardzkim wiatraku ten oczywiście wytwarzałby znacznie więcej energii.

Zdaniem dyrektora ds. techniczno -eksploatacyjnych PUWiS-u Piotra Tomkówa niewłaściwa jest też wysokość zamontowania śmigła. Obecnie nasz wiatrak wytwarza energię przez sześć miesięcy w roku. Gdyby śmigło zamontowano 50 metrów wyżej, tak jak jest to w innych siłowaniach, prąd wytwarzany byłby częściej.

Być może wkrótce na terenie gminy Nowogard staną kolejne wiatraki. W najbliższy czwartek Rada Miejska dyskutować będzie nad lokalizacją elektrowni wiatrowej w naszej okolicy. Z wnioskiem o lokalizację takiego obiektu wystąpiło kilku mieszkańców naszej gminy posiadających tereny, na których mogłaby stanąć farma wiatrowa.

NAPISZ KOMENTARZ

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Portal nowogardinfo.pl zastrzega sobie prawo do usuwania treści obraźliwych bądź będących poniżej poziomu przyzwoitości

Kod ochronny
Odśwież

Reklama
Reklama