ZUK odbierze odpady

zuk

Przez najbliższe dwa laty powstające w naszych domach odpady komunalne odbierać będzie nowogardzki Zakład Usług Komunalnych.

Nasz lokalny przedsiębiorca wygrał kolejny przetarg na odbiór odpadów składając ofertę opiewająca na około 4,8 mln zł.

5 stycznia burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz prezes ZUK Elżbieta Smolińska podpisali stosowna umowę. Ta umowa różni się nieco od poprzednich, gdyż w gminnym systemie zagospodarowania odpadów nie biorą już udziału nieruchomości niezamieszkałe, które od 1 stycznia 2021 r. muszą zawierać umowę na odbiór odpadów bezpośrednio z przedsiębiorcą mający prawo takie usługi świadczyć.

To nie koniec zmian w gospodarce odpadami, które weszły w życie wraz z początkiem roku. Najważniejszą jest z pewnością obowiązek segregacji odpadów. Obecnie nie ma już możliwości złożenia deklaracji o nieselektywnej zbiórce. Każdy mieszkaniec musi dzielić odpady na pięć frakcji: na, papier, szkło, odpady biodegradowalne, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe (w jednym pojemniku lub worku) i odpady zmieszane, gdzie trafiają odpady komunalne nie kwalifikujące się do żadnego z wymienionych pojemników lub worków. Osoby, które nie będą realizowały tego obowiązku muszą liczyć się z wyższa opłatą. Za selektywnie gromadzone odpady zapłacimy 22 zł/ osobę. Gromadzenie odpadów w sposób nie selektywny kosztować będzie czterokrotność tej stawki czyli 88 zł/ osoby.

Informacje na temat segregowania znajda Państwo na stronie Urzędu Miejskiego lub w referacie gospodarki odpadami pod numerami telefonu 91 578 53 55 i 91 578 53 60.

foto. UM Nowogard