Modernizacja miejskiego oświetlenia

swiatlo

Gmina Nowogard rozpoczęła działania mające na celu zmniejszenie kosztów energii elektrycznej generowanych przez miejskie oświetlenie.

Działania te to nie tylko zmniejszenie ilości świecących się lamp, to również wymiana oświetlanie na energooszczędne.

Burmistrz Robert Czapla właśnie podpisał przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Nowogard w ramach programu SOWA.

Inwestycja ma polegać na modernizacji układów sterowania umieszczonych w szafach oświetleniowych oraz wymianie istniejących 680 szt. opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Stare lampy zamontowane w latach 70-80 XX wieku, zostaną zastąpione przez lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione, tak aby światło skierowane było na drogę, a nie rozproszone na boki, co ma zapewnić lepszą widoczność na drogach. Dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd. Z kolei mniejsze zużycie energii elektrycznej oznaczać będzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, w tym dwutlenku węgla.

Nowe oświetlenie będzie zlokalizowane na ulicach: Bohaterów Warszawy, 700-lecia, Warszawska, Armii Krajowej, Gen. Bema, 3-go Maja, Aleje nad jeziorem, Zielona, Plac Szarych Szeregów, Plac Wolności, Radosława, Wojska Polskiego, Zamkowa, Waryńskiego, Głowackiego, M. Rataja, Kościuszki, Łąkowa, Grota Roweckiego, Krótka, Rondo Sybiraków, Poniatowskiego, Ogrodowa, Jana Pawła II, Zaciszna, Wolności, Kosynierów, Racławicka, Roosevelta, Wybickiego, 15 lutego, 5 marca, Kowalska, Blacharska, Nadtorowa, Cmentarna, Fabryczna, Dworcowa, Pileckiego, Promenada, Szkolna, Droga do Smużyn, Dworcowa. W tym miejscu wspomnieć należy, że Gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście - część należy do spółki Enea. Lampy, które nie są własnością Gminy nie mogą być objęte programem SOWA i wymienione.

Realizacja tej wielkiej inwestycji jest możliwa dzięki pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie wysokości 1 537 346 zł. Pożyczka ta jest ma preferencyjne warunki i w 10% jest umarzalna.