Oszczędnie i ekologicznie

sowa

680 nowoczesnych, energoooszczędnych, ledowych opraw na ulicznych pojawi się na latarniach, należących do gminy Nowogard.

Modernizacja ta jest efektem przystąpienia przez naszą gminę do programu SOWA realizowanego dzięki pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Dofinansowanie w wysokości 1 537 346 zł, które Gmina Nowogard otrzymała, to pożyczka na bardzo preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%, a w dodatku 10% całej kwoty jest umarzalna. W ubiegłym tygodniu przez burmistrza Roberta Czaplę z podpisała umowę przedstawicielem firmy Itinet..

Nowe oświetlenie ma być oszczędny i proekologiczny. Automatyczne sterowanie pozwala na większe natężenie światła w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony, a słabsze natężenie w pozostałych godzinach wymagających oświetlenia. Pozwoli to zaoszczędzić około 70% kosztów w stosunku do obecnych. Mniejsze zużycie energii elektrycznej oznaczać będzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Nowe oświetlenie będzie zlokalizowane na ulicach: Bohaterów Warszawy, 700-lecia, Warszawska, Armii Krajowej, Gen. Bema, 3-go Maja, Aleje nad jeziorem, Zielona, Plac Szarych Szeregów, Plac Wolności, Radosława, Wojska Polskiego, Zamkowa, Waryńskiego, Głowackiego, M. Rataja, Kościuszki, Łąkowa, Grota Roweckiego, Krótka, Rondo Sybiraków, Poniatowskiego, Ogrodowa, Jana Pawła II, Zaciszna, Wolności, Kosynierów, Racławicka, Roosevelta, Wybickiego, 15 lutego, 5 marca, Kowalska, Blacharska, Nadtorowa, Cmentarna, Fabryczna, Dworcowa, Pileckiego, Promenada, Szkolna, Droga do Smużyn, Dworcowa. Dodać należy, że gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście - część należy do spółki Enea. Lampy, które nie są własnością gminy, nie mogą być objęte programem SOWA i wymienione.

Montaż nowych opraw ruszy, gdy tylko zostaną one dostarczone wykonawcy inwestycji. Ten szacuje, że stać się to może za około dwa miesiące, a wszystkie prace ukończone zostaną latem.