Rajmund Zieliński patronem ścieżki wokół jeziora

zielinski

Prowadząca wokół nowogardzkiego jeziora ścieżka nosi od minionego piątku imię Rajmunda Zielińskiego.

Ścieżka rekreacyjno – rowerowa wokół naszego jeziora cieszy się niesłabnącą popularnością, skutecznie zachęcając mieszkańców do aktywności fizycznej.

Trudno znaleźć byłoby lepszy obiekt by uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych sportowców wywodzących się z ziemi nowogardzkiej. Od 18 sierpnia nosi ona imię wybitnego polskiegom kolarza, olimpijczyka Rajmunda Zielińskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Nowogardu Robert Czapla, córka patrona Elżbieta Sitek wraz z rodziną, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, Zygfryd Jerema - trener, przyjaciel sportowca, Piotr Kazuba - dyrektor szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie, radni powiatu oraz Rady Miejskiej w Nowogardzie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Klubu Kolarskiego “Chrabąszcze” a także Klubu Pomorzanin i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Rajmund Zieliński urodził się 9 listopada 1940 w Toruniu, a odszedł 15 sierpnia 2022 roku w Nowogardzie. Był jednym z wychowanków Ludowych Zespołów Sportowych, reprezentantem LZS Nowogard, LKS Gryf Szczecin, Czarnych Radom i Arkonii Szczecin. Był wybitnym polskim kolarzem, torowym i szosowym, a także jednym z najwszechstronniejszych kolarzy górskich lat 60.

W maju 1965 roku jako pierwszy Polak wygrał etap jazdy indywidualnej na czas w Wyścigu Pokoju. Był także dziesięciokrotnym Mistrzem Polski. Został odznaczony m.in. trzykrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ceniony nie tylko za wybitne osiągnięcia, ale także za charakter - pełen pokory, otwartości, nieustępliwości i woli walki.